از تکنیک کاهش درد زایمان، تنفس عمیق شکمی

  از تکنیک‌های کاهش درد زایمان، تنفس عمیق شکمی

بدون اغراق می توان  گفت ، از موثرترین، راحت ترین و در دسترس ترین تکنیک کاهش درد زایمان، تنفس عمیق شکمی است .

تنفس عمیق شکمی باعث می‌شود اکسیژن خوبی، اول به مادر و سپس به جنین برسد.

اکسیژن خوب و کافی در بدن، موجب کاهش اضطراب، خستگی و سر درد می‌شود.

علاوه بر فواید ذکر شده، اکسیژن باعث آرامش و عملکرد خوب دستگاه‌های بدن و نیز دفع دی اکسید کربن  می‌شود.

از فواید دیگر تنفس عمیق شکمی:

دفع دی اکسید کربن. دی اکسید کربن در واقع همان سمومی است که در فرایند متابولیسم از بدن بیرون می‌آید و باید به طور منظم خارج شود. با این حال زمانی که ریه‌ها عادت به تنفس سریع داشته باشند، این سموم و ضایعات به طور کامل از بدن خارج نمی‌شوند. تجمع سموم در بدن مشکلاتی همچون التهاب، خستگی، اضافه وزن، تحلیل عضلانی و فشار خون بالا را به دنبال خواهد داشت. شما باید در طول روز حداقل 2 تا 3 بار به مدت 10 دقیقه تنفس عمیق داشته باشید تا سموم به طور کامل از بدنتان خارج شوند.

همچنین تنفس عمیق شکمی موجب کاهش وزن هم می‌شود. یک الگوی تنفسی منظم و عمیق می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند. تنفس عمیق باعث می‌شود اکسیژن بیشتری به بدن برسد و این به چربی سوزی بیشتر و مؤثرتر کمک می‌کند. طبق پژوهش‌ها، یک برنامه منظم یوگا و تنفس، شاخص توده بدنی را کاهش می‌دهد. تمرین تنفس عمیق باعث انقباض عضلات شکمی و اصلاح جریان خون به قسمت‌های مختلف مغز می‌شود و فعالیت‌های متابولیسمی مغز را تغییر می‌دهد. علاوه بر این، زمانی که اکسیژن بیشتری به مولکول‌های چربی (که از اکسیژن، کربن و هیدروژن تشکیل شده‌اند) می‌رسد، این مولکول‌ها تجزیه و به دی اکسید کربن و آب تبدیل می‌شوند.

یکی از نگرانی‌های مادران باردار، نگرانی از افزایش وزن است. پژوهشی در سال ۲۰۰۵ نشان داد که تنفس آرام،  فشار خون اولیه (فشارخونی که دلیل مشخصی ندارد) را کاهش می‌دهد. تنفس عمیق ابتدا با تقویت و فعال‌سازی سیستم پاراسمپاتیک، باعث آرامش می‌شود. سپس، با کمک به تجزیه نمک، دفع آن را راحت‌تر می‌کند. برای کنترل فشار خون و حفظ سلامت قلب، روزی دو یا سه مرتبه، تنفس شکمی را به مدت ۱۰ دقیقه تمرین کنید.

وقتی که فرد، باردار است، علاوه بر تامین نیاز اکسیژن بدن خودش ، باید نیاز اکسیژن بدن جنین را هم فراهم کند.

این مسئله نشان می‌دهد که یک باردار، به تنفس غمق و خوب ، بیشتر از افراد دیگر نیاز دارد.

هنگام فعالیت و ورزش، سلول‌های بدن ما به اکسیژن بیشتری برای سوخت و ساز و تولید انرژی برای بافت‌ها نیاز دارد.

در طول بارداری، به مادران،  توصیه می‌شود  تمرین کنند تا تنفس عمیق شکمی انجام دهند.

به دو دلیل : اول اینکه، تنفس عمیق شکمی در طول بارداری، باعث می‌شود خونرسانی خوبی به جنین داشته باشیم که برای رشد و تغذیه او مفید است

همچنین باعث سلامت جسمی و روحی مادر می‌شود  زیرا تنفس عمیق باعث آرامش ،  کاهش اضطراب و کاهش سر درد می‌شود.

و دوم اینکه، مادر به این نوع تنفس خوب و مفید عادت می‌کند و هنگام شروع مراحل و دردهای زایمان، این نوع تنفس که یکی از مهم‌ترین و بهترین تکنیک‌های کاهش درد زایمان است، موجب کاهش درد او می‌شود.

چگونگی تنفس عمیق شکمی

روش کار به این صورت است که با بینی نفس عمیقی می کشید بطوری که شکمتان جلو بیاید ، یا اینکه تصور کنید درون شکمتان  بادکنکی است که می خواهید آن را باد کنید ، سپس با دهان نیمه باز، با بازدمی عمیق، هوا را خارج کنید.

پژوهشگران علوم پزشکی در آکادمی آمریکایی پزشکان خانواده می‌گویند تنفس عمیق مؤثرترین راه کار برای کاهش استرس است. به گفته آن‌ها، در تکنیک تنفس عمیق لازم است که روی یک سطح صاف به پشت دراز بکشید یک دست خود را روی معده و دست دیگر را روی قفسه سینه خود قرار دهید. در این وضعیت به آرامی نفس بکشید و مطمئن شوید که در حین تنفس معده اندکی بالا بیاید. پس از فرو بردن هوا یا عمل دم نفس خود را یک تا دو ثانیه نگه دارید. سپس عمل بازدم را به آرامی انجام داده و اجازه دهید معده پایین برود. این تکنیک را تکرار کنید تا کم کم آرامش بر شما غلبه کند. تمام فواید تنفس عمیق

در این روش، وقتی دستتان را روی شکم می‌گذارید، در واقع می‌خواهید مطمئن شوید که شکمتان جلو می‌آید یا به اصطلاح باد می‌کند و از هوا پر می‌شود.

مهارت تنفسی، تکنیک کاهش درد زایمان
تنفس عمیق شکمی، تکنیک کاهش درد زایمان

شما باید در تمام مدتی که باردارید و تمرینات کششی را انجام می دهید اینگونه نفس بکشید تا هم به انجام تنفس شکمی عادت کنید و هم در زمان ورزش،  اکسیژن خوبی به بافتهای بدن‌تان برسانید .

می گویم عادت کنید زیرا تنفس عمیق شکمی علاوه بر اینکه اکسیژن خوبی به بافتهای بدن شما و جنین، می‌رساند، موجب کاهش استرس شما هنگام زایمان  و درد ‌تان می شود .

به همین دلیل توصیه می شود زمانی که دردهای زایمانی شروع شدند بخصوص فاصله بین دردها که زمان استراحت می باشد مادر باید با نفس های عمیق شکمی ، درد و استرس خود را  کاهش  دهد.

اکثر ما هنگام درد شدید نفسمان را حبس می‌کنیم و البته این مکانیسم طبیعی مغز است. با این حال اگر هنگام دردهای مزمن، نفس عمیق داشته باشید، این کار باعث ترشح اندورفین بیشتر خواهد شد که نقش مسکن طبیعی را در بدن دارد. علاوه بر این، تنفس عمیق باعث کاهش اسیدیته بدن می‌شود و محیط بدن را قلیایی‌تر می‌کند. قلیایی بودن بدن، کنترل درد را راحت‌تر می‌کند

آموزش تنفس عمیق شکمی برای کاهش درد زایمان در، پکیج آموزشی بارداری سالم و زایمان راحت

ا

مهارت تنفسی، تکنیک کاهش درد زایمان
تنفس عمیق شکمی، تکنیک کاهش درد زایمان

اکسیژن رسانی خوب به مادر و به دنبال آن کاهش استرس، باعث می‌شود هورمون‌های زایمانی، خوب ترشح شده و به روند و سرعت زایمان کمک می‌کند.

مادری که هنگام زایمان، ترس و استرس دارد، هورمونهایی در بدن او، ترشح می‌شود که روند و فرآیند زایمان را مختل می‌کند و به جای سرعت بخشیدن به زایمان، آن را به تاخیر می‌اندازد.. و مادر را خسته می‌کند.

توصیف کامل نقش هورمون‌ها در زایمان در پکیج آموزشی بارداری سالم و زایمان راحت

 

هدف ازبکارگیری و استفاده از تکنیک‌های کاهش درد زایمان، کاهش استرس، و کاهش درد مادر است.

زیرا هنگام زایمان، هم درد و  هم استرس، مادر را خسته می‌کند و روند زایمان را مختل می‌کند و آن را به کندی پیش می‌برد. ما با استفاده از تکنیک تنفس عمیق شکمی، هم استرس او را کم می‌کنیم ، هم درد را.

معمولا در آموزش تکنیک‌های کاهش درد زایمان هنگامی که، به مادر، آموزش می‌دهیم ، زمان دردهای زایمان، نفس های خوب شکمی بکشید، باور نمی‌کنند که این تکنیک ساده، بتواند، درد زایمان او را کاهش دهد. ولی جالبه بدانید که بدون استثنا، مادرانی که این آموزش‌ها را دیدند و هنگام زایمان، این تکنیک را بکار گرفتند، از مفید بودن تنفس شکمی، بسیار راضی بودند. و بعد از زایمان،  اظهار می‌کنند، این تکنیک در طول زایمان، بسیار کمکشان کرد و باعث شد، هم دردشان تخفیف پیدا کند و هم ترس و استرسشان .

بهتر است شما هم، این تکنیک ساده را که در تمام دنیا، به آن سفارش می‌کنند، و در کلاس‌ها و آموزش‌ها، آن را تعلیم وبه آن،  تاکید می‌کنند، استفاده کنید و آن را جدی بگیرید.

زایمان خوبی را برای‌تان، آرزو می‌کنم

برگرفته از پکیج آموزشی بارداری سالم و زایمان راحت