رادیو آموزش: درس اول نحوه شیردهی به نوزاد

رادیو آموزش: درس اول نحوه شیردهی به نوزاد

رادیو آموزش: درس اول نحوه شیردهی به نوزاد

فایل صوتی: آموزش شیردهی به نوزاد

چه چیز موجب فعال سازی تولید و ترشح شیر مادر می‌شود؟

بعد از زایمان، زمانی که نوزاد، شروع به مکیدن نوک پستان کرد، اعصاب نوک پستان تحریک شده و پیامی به مغز می‌رساند که مغز مجبور به تولید هورمون پرولاکتین می‌گردد. هورمون پرولاکتین، معروف به هورمون شیر سازی است و موجب تولید شیر می‌شود.

پس: لازمه‌ی تولید شیر، مکیده شدن و تحریک نوک پستان مادر است.

آغوز چیست؟

شیری که در ساعات اول بعد از تولد از پستان مادر ترشح می‌شود را می‌گویند. این شیر حاوی پروتئین و چربی و مواد ایمنی زیادی است و برای نوزاد بسیار مفید و لازم است.

نحوه قرارگیری پستان در دهان نوزاد

برای شیر دادن، فقط نوک پستان را در دهان کودک نگذارید. بلکه بخشی از هاله قهوه‌ای هم باید در دهان نوزاد قرار بگیرد تا شیر راحت تر و بیشتر جریان پیدا کند و هم اینکه نوک سینه کمتر دچار اصطکاک و زخم می‌شود .

تعیین وعده‌های شیردهی

در ماه‌های اول تولد بدلیل کوچک و ضعیف بودن نوزاد، فک و چانه او این قدرت را ندارد تا کامل و وعده‌ای شیر بخورد و سینه مادر را بمکد. پس نیاز است تا مادر با صبر و حوصله زیاد، وقت خود را صرف تغذیه به شیرخوار بکند. ممکن است زمان شیر خوردن کودک خوابش ببرد، سینه را رها کند، کمی بازیگوشی کند یا در واقع کمی خستگی در کند. هنگام شیردهی، صبور باشید.     

نحوه نشستن یا وضعیت مادر، هنگام شیر دادن

هنگام شیر دادن مادر باید در یک مکان آرام بنشیند. پشت کمر او یک پشتی مناسب باشد تا کمرش خسته نشود. زیر دستی که سر بچه به آن تکیه می‌دهد باید ثابت باشد و راحت به جایی تکیه دهد. تا با طولانی شدن شیردهی ، مادر خسته و کلافه نشود.